Šaltuoju metų laiku daugelis žmonių stengiasi kuo greičiau pabėgti iš triukšmingo miesto, pasimėgauti tikraisiais savaitgaliais ir leidžiasi į kalnų nuokalnes su snieglentėmis ar slidinėjimo įranga. Snieglentės sportas – tai ne tik įdomi sporto šaka, bet ir tikras ekstremalus pramogų šaltinis, leidžiantis gauti adrenalino ir daugybę teigiamų emocijų. Kartais šis sportas baigiasi traumomis, ir tada tik sporto medicinos specialistai bei kiti medikai turi daug darbo.
Iš vienos pusės, žiemą norisi sėdėti namie prie židinio, žiūrėti serialus ir filmus arba žaisti GGBET LT, gaminti skanius pusryčius, pietus ir vakarienes. Iš kitos pusės, kaip gi nepasinaudoti žiemos orais ir neatsiduoti sniego dangos nuokalnėms! Kiekvienas pasirenka tokį poilsį, kuris jam patinka. Bet jei vis dėlto traukia nuotykiai, lipant ant snieglentės, svarbu laikytis saugumo taisyklių ir atsižvelgti į daugybę kitų niuansų.
Kodėl snieglentininkai patiria traumas?
Kalnų slidinėjimo kurortuose snieglentininkai rizikuoja labiausiai patirti traumas ar sumušimus trasoje. Tai dažnai nutinka dėl nesėkmingų kritimų. Kartais įvyksta ne tik sumušimai ir įbrėžimai, bet ir sužeidimai, tokie kaip įpjovimai kraštuose, lūžiai, smegenų sutrenkimas ir t. t. Tai gali atsitikti dėl įvairių priežasčių:
- Pradedantieji snieglentininkai – jie gali būti pirmieji, kurie patiria traumų. Jei žmogus niekada neslidinėjo su snieglente, jam reikalingas instruktorius, nes išmokti technikos gali būti sudėtinga net profesionalams, o ką jau kalbėti apie pradedančius.
- Abi kojos pritvirtintos. Žinoma, kad prie lentos pritvirtinamos abi kojos, todėl net ir kritimo metu jos neišsiskiria. Neįgudęs ir nesėkmingas kritimas – pagrindiniai traumos veiksniai.
- Teisingas kritimas. Dėl to, kad daugelis snieglentininkų nežino, kaip teisingai kristi, jie susiduria su sužalojimais. Teisingai reikia kristi ant šono ir kelti kojas į viršų, tačiau dėl to, kad daugelis krenta į priekį arba atgal, galima pažeisti riešus, kelius ir net uodegikaulį.
- Švelnūs trasos ruožai. Tai vietos, kur svarbu mokėti judėti lėtai. Jei žmogus to nemoka, tai labai tikėtina, kad jis arba susidurs su kitu dalyviu trasoje dideliu greičiu, arba sukris.
Pradedantiesiems sportininkams svarbu teisingai pasirinkti snieglentę, pavyzdžiui, pagal standumą, tūrį, plotį ir lankstumą. Įranga turi atitikti važiavimo lygį ir stilių. Nereikėtų rinktis freeride ar freestyle lentų, nes šie stiliai tikrai netinka mėgėjams ar pradedantiesiems.
Kaip apsisaugoti nuo traumų snieglentininkams ir ką reikėtų apsvarstyti?
Kritimai ir traumos važiuojant snieglente nėra retas dalykas tiek mėgėjams, tiek pradedantiesiems, tiek net profesionalams. Dažniausiai nukentėja čiurnos, galva, rankos ir keliai. Tačiau apsisaugoti nuo įvairių rūšių traumų visiškai įmanoma, jei atsižvelgiama į kelias svarbias ypatybes. Kalbama apie šiuos aspektus:
- Apsauga. Jeigu važiuojama su šalmu, pirštinėmis, kelio apsaugomis, alkūnių apsaugomis, kūno apsauga ir specialiais šortais, yra tikimybė sumažinti traumų tikimybę. Tvarstiai atlaisvins kelius, užfiksuos sąnarius ir išlaikys juos bet kokioje neaiškioje situacijoje.
- Treniravimas. Snieglentės sportas vis tiek priklauso ekstremaliems sportams, todėl aktyvus laiko praleidimas susijęs su didelėmis fizinėmis apkrovomis. Išlaikyti jas netreniruotam žmogui gana sunku, tačiau jeigu palaikoma kūno forma, reguliariai užsiimama sportu, yra tikimybė, kad žmogus susidoros su apkrova.
- Įranga. Pasirinkti snieglentę – tai pirmas žingsnis, kurį svarbu atlikti. Yra įvairių tipų tvirtinimai kojoms ir batai – minkšti, kieti ir vidutiniai. Minkštumas gali sukelti nestabilumą ir nevaldoma lenta, o kietumą galima sureguliuoti. Taip pat snieglentė turi būti geros būklės, todėl ją reikia patikrinti prieš leidžiantis nuo šlaito.
- Važiavimo technika. Kiekvienas žmogus turi savo stilių nusileidžiant nuo snieguotų viršūnių. Todėl prieš važiuojant geriausia atlikti tam tikrą fizinę mankštą. Kalbama apie pritūpimus, kūno pasilenkimus, rankų, pečių ir kaklo sukimo pratimus. Važiuojant svarbu daryti reguliarias pertraukas. Taip pat verta sustoti, jei jaučiamas skausmas.
- Saugojimas. Kiekvienas žmogus turi pasirūpinti savo saugumu pats. Važiuojant nuo šlaito reikia vengti susidūrimų su kitais dalyviais, atsižvelgti į savo įgūdžius, kontroliuoti greitį ir stebėti, kas važiuoja priešais. Jokiu būdu prieš važiuojant negalima vartoti alkoholinių gėrimų.
Nesvarbu, kaip žiūrėsime, snieglenčių sportas yra ekstremalus ir traumų pavojus turintis sportas. Riziką važiuojant galima sumažinti visada, jei atsakingai priartėsite prie klausimo. Pavyzdžiui, svarbu nesulaužyti kalnų slidinėjimo trasų taisyklių, stebėti sąveiką su kitais slidininkais, nesukurti avarinių situacijų trasose, būti atsargiems naudojantis keltuvais ir pan. Paprastų rekomendacijų laikymasis apsaugos nuo kritinių neigiamų situacijų ir išsaugos snieglentininkams gyvybę ir sveikatą.