Kol vaikai dar neina į mokyklą, prižiūrėti jų mitybą tėvams yra žymiai lengviau. Mokyklose jie jau patys gali rinktis, ką valgyti, o išvesti juos iš sveikos mitybos kelio gali tiek pagundų gausa, tiek bendraamžiai. Ką gali padaryti tėvai, kad vaikai patys mieliau rinktųsi sveikesnį maistą, pasakoja tinklaraštininkė ir receptų kūrėja Amelija Kuzmarskė.
Tris vaikus auginanti A. Kuzmarskė teigia, kad svarbiausia su vaikais kalbėti apie maistą, jo vertę ir pasirinkimus, nes būtent edukacija, o ne griežti ribojimai, padeda jiems vėliau pasirinkti sveikesnes alternatyvas.
„Noriu, kad vaikai suprastų, kodėl stengiamės valgyti įvairų maistą, kuo skiriasi daržovė ir saldumynas, kodėl vieni produktai yra palankesni sveikatai už kitus. Kalbamės ir apie tai, kodėl saldumynus geriau valgyti po pietų, o ne esant tuščiu skrandžiu. Vengiu skirstyti maistą į „blogą“ ir „gerą“. Tikiu, kad ne draudimais ir maisto grupavimu į blogas ar geras stovyklas, o paaiškinimu ir supažindinimu galima vaikus paskatinti savarankiškai pasirinkti sveikatai palankesnį maistą“, – sako A. Kuzmarskė.
Svarbu tėvų pavyzdys
Pasak A. Kuzmarskės, natūralu, kad vaikams būna sunku atsilaikyti, jei bendraamžiai renkasi nevertingą „greitųjų“ angliavandenių kupiną maistą, nes vaikams, kaip ir patiems suaugusiems, jis yra itin patrauklus.
„Vaikams nebrėžiu labai griežtų draudimų ir jie žino, kad gali visko paragauti. Tikiu, kad per griežti draudimai tik dar labiau paskatina didesnį norą. Didžiausią įtaką tėvai savo vaikams gali padaryti savo pavyzdžiu. Jei vaikai kasdienybėje mato tinkamą ir sveiką tėvų požiūrį į maistą, su jais yra apie tai kalbama, o maisto pasirinkimai yra suprantamai paaiškinami – tai tampa pamatu ir savarankiškai vaikų mitybai“, – teigia A. Kuzmarskė.
Vaikus vilioja produktų dizainas
Sveika mityba yra ypatingai svarbi vaikams, ji turi įtakos ir jų sveikatai suaugus, pabrėžia Antanas Bubnelis, „Lidl Lietuva“ korporatyvinių reikalų ir komunikacijos vadovas. Stiprią įtaką vaikų maisto produktų pasirinkimams gali daryti ir jų pateikimas bei pakuotės.
„Vaikai dažnai būna viliojami produktais, kurie turi „vaikišką“ dizainą, tačiau jų sudėtis nebūna tinkama kasdienei mitybai. Tai prisideda prie augančio vaikų viršsvorio tiek Lietuvoje, tiek ir kitose šalyse. Todėl visose „Lidl“ rinkose stengiamės padėti tėvams lengviau pasirinkti sveikesnį maistą savo vaikams. Šiemet apribojome vaikams skirtų, tačiau kasdienei mitybai ne itin tinkamų mūsų privačių prekės ženklų produktų reklamą. Taip pat iki 2025 finansinių metų pabaigos ant tokių produktų neliks į vaikus orientuoto dizaino, tad tėvams bus dar paprasčiau ugdyti sveikos mitybos įpročius“, – pasakoja A. Bubnelis.
Ant „Lidl“ privačių prekių ženklų produktų – sulčių, varškės sūrelių ir kitų produktų pakuočių esantys animaciniai paveikslėliai bus pakeisti kitais dizaino elementais. Į vaikus orientuotą dizainą galės turėti tik tie privačių prekių ženklų produktai, kurie atitinka Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) sveikų produktų kriterijus. Išimtys vaikiškų produktų reklamai taikomos tik šventinėmis progomis, pavyzdžiui, Kalėdų ar Velykų laikotarpiais, kuomet ji neturi reikšmingos įtakos kasdienių mitybos įpročių formavimui.
Svarbu, kad užkandžiai netaptų desertu
A. Kuzmarskė siūlo padėti vaikams maitintis sveikiau kasdien į mokyklą suruošiant maistingas priešpiečių dėžutes su užkandžiais. Tačiau svarbu, kad vaikų priešpiečiai ar užkandžiai būtų palankūs sveikatai, o ne taptų desertu. Tad A. Kuzmarskė dažniausiai vaikų užkandžiams renkasi daržoves, vaisius, uogas, mėsos, nesaldintus pieno bei grūdų produktus.
„Turiu kelias taisykles, kurių stengiuosi laikytis, kad priešpiečiai būtų sveikesni, pavyzdžiui, dėžutėje būtinai turi būti daržovių, vaisių ir baltymų. Žinoma, dėžutės turinį pritaikau ir prie kiekvieno vaiko pomėgių. Tarkime, mano sūnus mėgsta paprikas, agurkėlius, sūdytus riešutus bei kumpį. O jaunėlė mėgsta sūrio lazdeles ir obuolius bei persikus. Stengiuosi vis paįvairinti užkandžius, kad kasdien jų turinys nebūtų vienodas. Turinio įvairovę padiktuoja sezonai, tarkime, žiemos metu mėgstame mandarinus, o vasarą – kaulavaisius“, – sako A. Kuzmarskė.
Pašnekovė pastebi, kad įdėjus maisto, kurio namuose vaikas atsisako, mokykloje atsidaręs savo dėžutę vaikas būna linkęs jo bent paragauti, o neretai – ir suvalgyti.
Pataria atkreipti dėmesį į spalvą ir konsistenciją
Tam, kad į mokyklą įdėti užkandžiai ar pietūs, būtų vaikui patrauklūs, svarbu atkreipti dėmesį į tai, kaip per dieną gali pasikeisti maisto spalva ir konsistencija.
„Kai kuriems vaikams labai svarbu, kad maistas neprarastų savo spalvos ir formos: pavyzdžiui, kai kurie atsisako valgyti pjaustytą obuolį, kuris paruduoja dėl oksidacijos. Tokiu atveju galima vaikui pakuoti nepjaustytus obuolius arba pjūvio vietą patrinti perpjauta citrina, nes rūgštis apsaugo nuo parudavimo“, – pasakoja A. Kuzmarskė.
Ji taip pat pataria pasirinkti priešpiečių dėžutę, kurioje maistas nesusikratytų ir išlaikytų savo konsistenciją bei formą, pavyzdžiui, renkantis dėžutes su vidiniais skyreliais, į kuriuos galima sudėti skirtingus produktus, jie nesiliečia tarpusavyje.